Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Tradice a zvyky
  4. Svatební tradice a zvyky

Svatební tradice a zvyky

Už jako malá jsem si plánovala, jak jednou budu ,,princezna nevěsta" , budu mít krásné dlouhé šaty s vlečkou, jak budu mít velikou a nádhernou svatbu na zámku, u oltáře na mě bude čekat princ z pohádky a z obřadu pojedeme nádherným a zdobeným kočárem, taženým bílými koňmi......no.....svatbu jsem na zámku opravdu měla a u oltáře nestál princ z pohádky, ale můj pan dokonalý, koně jsme měli jen ty motorové, ale i když to nebyla svatba z pohádky a sem tam se něco nevyvedlo a občas i pokazilo, byla pro nás naprosto dokonalá...a o tom to přeci je :) .

Zařídit svůj velký den tak, aby byl dokonalý hlavně pro Vás.  Mnohokrát jsem se již setkala u nevěst s tím, že jejich okolí nesouhlasí s tímhle a s tímhle.....však to je v pořádku...oni souhlasit přeci nemusí, je to Váš velký den a proto musí být v souladu s tím, jak to cítíte a vnímáte právě VY a ne Vaše okolí.

Nakonec si to stejně všichni naplno užijí ať se plány povedou, nebo nepovedou. 

Ale i přes tohle všechno jsou přeci jen tradice i zvyky, které se dodržovat musí....nebo by alespoň měli. Pár si jich tu dáme :) 

Zkouška nevěsty

Svatební zvyk, který se dnes již nedodržuje. Nevěsta podstupovala test smetím. Když vkročila do domu ženicha, kde bylo smetí schválně rozsypáno a chopila se připraveného koštěte ukázalo se, že bude dobrou hospodyní. Pokud jej pouze překročila, znamenalo to opak.

Zkouška ženicha

Aby bylo testování vyvážené, testoval se i ženich. A to pomocí špalku se sekerou a lahve vína. Podle toho, čeho se prvního chopil se usuzovalo, zdali bude pracovitý manžel, nebo „alkoholik“. Pokud přece jen u nevěstina domu potkáte špalek se sekerou, raději pro jistotu a z úcty k tradici jedno až dvě polínka rozštípejte. 

Svatební šaty

Svatební šaty nevěsty jsou nejatraktivnější částí svatební výzdoby. Podle svatební tradice je nemají oči ženicha spatřit dříve, než při obřadu. To proto, aby mladý pár nepostihlo v manželství neštěstí. Svatební zvyk se dodržuje dodnes.  I kdyby byla nevěsta švadlenou, rozhodně by si svatební šaty neměla „spíchnout“ sama. Podle pověry by hrozilo, že by manželství dlouho nevydrželo, neboť by si cestu ke štěstí zašila.

V den svatby se podle nejstarších zvyků svatební šaty došívaly, dozdobovaly a upravovaly (někdy i proto, že se už nevěsta trochu zakulacovala a jednalo se vlastně o svatbní šaty těhotenské :-)). Dnes se tento zvyk moc nedodržuje. Hlavně proto, že se šaty často půjčují. Máte-li svoje šaty a chcete-li se této svatební tradice držet, doporučujeme na poslední chvíli nechat pouze něco malého. Např. přišít malý ozdobný korálek, flitřík a nebo mašličku.

Něco starého, nového, půjčeného a něco modrého

Známější svatební tradice, která se dodnes často dodržuje. Co musí mít nevěsta v den svatby na sobě? Něco starého, nového, půjčeného a něco modrého. Někdy se ještě přidává pátá věc a sice něco darovaného.

Stará věc (např. rodinný šperk) je symbolem, že za sebou nechává starý život. Nová věc je opačně symbolem nové etapy života. Něco půjčeného (např. sponka do vlasů, svatební šaty, boty) by mělo nevěstě přinést do manželství štěstí. Něco modrého (svatební podvazek, mašlička, kapesníček) symbolizuje nevinnost, čistotu a věrnost. Něco darovaného (řetízek od rodičů, šperk, náušnice) může být krásnou památkou na svatební den.

Závoj

Svatební závoj (a závoj obecně) začal být moderní už ve „starověku“. V této době se lidé báli zlých duchů a domnívali se, že je závojem odeženou. Respektive, že jim alespoň zabrání do nevěsty nosem nebo ústy vstoupit. V dnešní době se tato svatební tradice příliš nenosí, protože vyžaduje vhodný svatební účes i šaty. Ze zvyku se tak stal spíše módní doplněk.

Ženich

Z hlediska svatebních tradic a zvyků nejsou na oblečení ženicha „extrémní“ nároky. Mezi povinnosti ženicha patří svatební oblek s kravatou. Motýlka tradice nedoporučuje, aby nevěstě na poslední chvíli neuletěl. To by byla celkem smůla. :) 

Družičky

Svatební tradice velí, že družičky by měla být ještě svobodná děvčata. Historie praví, že partou družiček bylo možné poplést zlé duchy, kteří chtěli nevěstě uškodit. Družičky by tak na sobě měly mít šaty podobné nevěstě, aby mohly duchy poplést.

Svatební vývazky s myrtou

Dost možná úplně ta nejčastější tradice na českých svatbách. To to jsou jednoduché svatební mašličky s myrtou, které mají svatební hosté připevněny na klopě a jasně říkají, kdo patří mezi svatebčany. Dnešní fantazii se meze nekladou a tak mašličky mohou být nahrazeny ozdobným kolíčkem, špendlíkem, vlastnoručně vyrobeným odznáčkem a dalšími vhodnými alternativami. Ženich, jeho otec a svědek mají obvykle provedení malé kytičky v náprsních kapsách.

Cesta na obřad

Podle tradice na obřad přijíždí první ženich a poslední nevěsta. Z obřadu pak jedou novomanželé společně a jako první. Dříve řehtali koně a práskalo se bičem, nyní svatební kolona na počest novomanželů troubí. Hluk měl zahnat zlé duchy, nyní spíše přilákat pozornost a ohleduplnost ke koloně.

Výměny prstýnků

Ve skutečnosti se jedná o nasazení svatebního prstenu, protože nevěstin prstýnek by ženich velmi pravděpodobně na prst bez násilí a bolesti nenasadil. Zvyk, který je dodržován na všech svatbách, symbolizuje trvalou a neodvolatelnou volbu životního partnera.

Cesta z okvětních lístků

Družičky nebo malé holčičky rozhazují po cestě k oltáři v čele svatebního průvodu drobné okvětní lístky, po kterých průvod později kráčí. Podle tradice okvětní lístky symbolizují plodnost.

Svatební špalír a házení rýže

Svatební hosté utvoří uličku, kterou novomanželé po obřadu musí projít. Během průchodu jsou na novomanžele házeny semínka, rýže, konfety jako symbol bohatství a plodnosti. Pozor! Hlavně na zámcích bývá házení rýže zakázáno.

Podobně i “umělé” náhražky jako třeba konfety nebo papírová kolečka jsou omezena na trávnících u hotelů a penzionů, nebo při svatebě na statku. Nejdou sesbírat a na rozdíl od rýže je nestráví slepice a drobné ptactvo. Pro ptáky jsou naopak nebezpečím! Ptejte se předem, co můžete použít a informujte i hosty. Nebojte se být originální a místo tradičních semínek či konfet použijte třeba bublifuk.

Zametání střepů

Svatební tradice, která dodnes patří k většině svateb. Při příchodu z obřadu na hostinu přivítá personál novomanžele a z podnosu pro ně servíruje přípitek. Poté nečekaně upustí (obvykle z pod podnosu) talíř.  Novomanželé pomocí smetáčku a lopatky mají za úkol střepy uklidit. Podle zametání střepů lze usuzovat, jak se jim bude v manželství dařit.

Tento svatební zvyk v sobě snoubí několik významů. Střepy symbolizují štěstí, společný úklid spolupráci novomanželů a hluk (jako už mnohokrát) odhání zlé duchy. Talíř nesmí být skleněný a novomanželé by si měli několik střípků uschovat do krabičky pro štěstí.

Polévka z jednoho talíře

Tradiční test budoucí manželské spolupráce a péče je společná konzumace polévky.  Personál novomanželům uváže kolem krku velkým svatební bryndák. Dostanou děravou svatební lžíci a jeden talíř polévky. Jídlo z jednoho talíře symbolizuje společný manželský krajíc a jeho rovnoměrné dělení.

Rozkrojení svatebního dortu

Rozkrojení svatebního dortu je dodnes dodržovaná tradice. Symbolizuje opět společné dělení a vzájemnou pomoc. První kousek předá ženich nevěstě a druhý na oplátku ona jemu. Další kousky by měla nevěsta předat mamince ženicha, potom svojí matce, otci ženicha a svému otci. Dále svědkům a teprve poté ostatním svatebčanům.

První novomanželský tanec

První tanec na svatbě musí být vždy věnován novomanželům. Dříve byl klasickým tancem valčík, v dnešní době je zvykem výběr písniček na svatbu samotnými snoubenci (obvykle jedna, nebo tři se společným významem pro svatební pár).

Okolo nevěsty a ženicha vytvoří při prvním tanci novomanželů ostatní svatebčané kruh s držením za ruce. Jejich tanci se k přidávají další svatebčané (nejprve rodiče) a tančí s nevěstou a ženichem. V některých krajích se drží tradice, že nevěsta si musí alespoň na pár taktů zatančit se všemi přítomnými muži.

Házení svatební kytice

Dříve bylo házení svatební kytice poctivě dodržovaným zvykem. Ta ze svobodných dam, která hozenou svatební kytici chytí, se má sama do roka vdávat. Symbolika svatební kytice je v tom, že pro nevěstu už není potřebná a předává ji dál – aby se mohla vdát další dívka. Přesto si některé dnešní nevěsty chtějí svoji svatební kytici uschovat usušenou na památku a tak tuto tradici nepraktikují, nebo mají připravenou přímo ,,házecí kytici" která je menší replikou nevěstiny kytice.

Přenášení přes práh

Oblíbená svatební tradice je přenášení nevěsty přes práh. To symbolizuje začátek nového společného života v domácnosti a manželství. Ženich se tímto způsobem snažil vyzrát na zlé duchy číhající pod prahem. Ti si nevšimli, že nevěstu přinesl a ráno, když se probudila s nimi, už patřila k nim do „party“ a neškodili jí. Dnes se tento zvyk dokonce praktikuje i mimo svatby, např. při koupi nového bytu, nebo domu.

Svatební noc

Svatební noc dříve znamenala především předání nevěstiny nevinnosti do ženichových rukou. Zatím co nyní se na ni všichni snoubenci těší, dříve byla strašákem nevěst i ženichů. Obvyklé byly například svatební košile, aby při aktu nebylo vidět nahá těla, nebo probíhala ranní kontrola prostěradla, zda vše proběhlo tak, jak má. Doba naštěstí pokročila a tak si svatební noc můžeme užít podle svých představ a dávat pozor na jedinou věc. Abychom ji s ohledem na množství alkoholu neprospali.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Kde nás najdete

Karlovarská 42

Nejdek 36222

Map
Kontakty
(Po-Pá, 9-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz